7 February 2005

· Web development

Postanowiłem napisać krótki tekst, w którym spróbuję przybliżyć niektóre zagadnienia związane z instalacją WordPressa i dostosowywaniem go do własnych potrzeb. Wszystko, co tu jest napisane dotyczy wersji co najmniej 1.5 (do ściągnięcia z http://wordpress.org/nightly/).

Generalnie odsyłam do oficjalnego serwisu WordPress Codex - http://codex.wordpress.org/. Tam można znaleźć prawie wszystko. Ale jeśli nie znasz angielskiego lub jesteś zbyt leniwy żeby tam czegoś szukać, to zapraszam do dalszej lektury.

Chmody

Zalecane jest żeby wszystkim plikom i folderom w folderze wp-content nadać chmod 766. Jeżeli chcesz korzystać ze stałych linków (upiększanie URLi) to chmod 666 powinieneś nadać plikowi .htaccess w głównym folderze WordPressa (możesz też modyfikować go ręcznie, ale przez panel jest wygodniej).

Theme’y (skórki)

To jest temat na niejeden artykuł. Po “świerzej” instalacji WP mamy do dyspozycji do wyboru dwie skórki. Zarządzać nimi możemy przez stronę “Prezentacja” w panelu. Na pierwszej podstronie mamy listę skórek i możliwość wyboru aktywnej, na drugiej możemy modyfikować poszczególne pliki skórek (muszą one mieć jednak ustawione odpowiednie chmody).

Żeby stworzyć własną skórkę najlepiej jest skopiować zawartość katalogu wp-content/themes/deafult do nowego wp-content/themes/nazwa-Twojej-skórki. Koniecznie musisz zmienić dane na samym początku pliku style.css (podać tam nazwę dla swojej skórki, autora itd.). Jeśli uda Ci się to zrobić, to w panelu pojawi się nowa skórka na liście, dzięki czemu będziesz mógł ją uaktywnić.

Wszelkie zmiany wyglądu dokonuje się właśnie w plikach skórki. Jest ich kilka i każdy odpowiada za inną funkcję. Bardzo ważny jest plik style.css, ponieważ w nim powinny się znajdować wszystkie informacje dotyczące przezntacji treści, ale jeśli ktoś zamierza wziąć się za tworzenie własnej skórki lub za poważne modyfikacji standardowej to zakładam, że zna się na XHTML i CSS. Możesz też tworzyć niestandardowe szablony i przypisywać je wybranym przez siebie stronom (można to zdefiniować w zarządzaniu stronami). WordPress daje na prawdę niesamowite możliwości dostowania go do swoich potrzeb.

Księga gości

Ta, którta jest na mojej stronie to nic szególnego. To jest po prostu standardowa strona statyczna z dodaną możliwością komentowania. Zamierzam jednak zrobić dla tej strony specjalny szablon, żeby zmienić m.in. kolejność wyświetlania wpisów.

Galeria

Uuu… To ból. Miałem z tym dużo zachodu. Testowałem kilka różnych alternatyw, ale w końcu wybrałem Simple PHP Galery. Musiałem ją jednak trochę przystosować do wersji 1.5. Mam nadzieję, że autor zrobi wersję, która będzie działać w pełni jako plugin do WP.

Menu itd.

To jest kwestia do modyfikacji w szablonie paska bocznego. W ogóle podobne kwestie rozwiązuje się tylko przez szablony.

Ostatnio robiłem jeden szablon do WP, chociaż jest cały czas w fazie produkcji zamieszczam linka (cobyście mogli zobaczyć jak bardzo można WP zmienić): http://www.biskupiak.net/biskupin/.

All Categories
 

about

I am a Lecturer (Assistant Professor) in Public Law and Legal Theory at the University of Surrey School of Law, a member of the Surrey Centre for Law and Philosophy, a Research Associate of the University of Oxford Centre for Technology and Global Affairs, and a Research Associate of the University of Oxford Programme for the Foundations of Law and Constitutional Government.

Contact

  • The School of Law, University of Surrey, Guildford GU2 7XH, United Kingdom
  • m.barczentewicz[to-delete]@surrey[to-delete].ac.uk

My other online places

Subscribe

To receive updates from this site, you can subscribe to the  RSS feed of all updates to the site in an RSS feed reader

Search