25 June 2010

· Filozofia

Eric Schwitzgebel, profesor filozofii z University of California at Riverside, opublikował na swoim blogu prowokacyjny tekst pt. “Psychology of Philosophy: The Strong Program” (Psychologia filozofii: Silny Program), który wyraża pewną intuicję podzielaną również przeze mnie. Najprościej rzecz ujmując chodzi o to, że odpowiedzi na pytanie dlaczego zajmujemy takie, a nie inne, stanowiska filozoficzne (platonizm, nominalizm, itd.) powinniśmy szukać we własnych uwarunkowaniach środowiskowych, ideologii, etc.

Schwitzgebel sugeruje, że silny program (strong programme) w socjologii nauki, zastosowany do filozofii, jest jeszczy silniejsze. Silny program atakowany jest m.in. za redukcję roli doświadczenia zewnętrznego - ale kiedy mówimy o filozofii, w której większą rolę odgrywają zdania a priori - ten argument traci na znaczeniu. Oczywiście są też inne problemy z tym programem badawczym, ale pytanie jest o jego podstawową intuicję.

Autor pisze wręcz:

Nie ma tak oczywiście fałszywego twierdzenia _a priori_, żeby nie znalazł się filozof, które je wygłosi. Nie istnieje konstelacja poglądów tak dziwna i wewnętrznie sprzeczna, by żaden filozof się pod nią nie podpisał, jeśli tylko zgadza się z jego środowiskowo i kulturowo uwarunkowanymi założeniami. Jeśli w ogóle są jakiekolwiek filozoficzne prawdy _a priori_, które mają wpływ na nasze filozoficzne teoretyzowanie, to wpływ ten jest skromny.

Co myślicie o takim podejściu do filozofii?

All Categories
 

about

I am a Lecturer (Assistant Professor) in Public Law and Legal Theory at the University of Surrey School of Law, a member of the Surrey Centre for Law and Philosophy, a Research Associate of the University of Oxford Centre for Technology and Global Affairs, and a Research Associate of the University of Oxford Programme for the Foundations of Law and Constitutional Government.

Contact

  • The School of Law, University of Surrey, Guildford GU2 7XH, United Kingdom
  • m.barczentewicz[to-delete]@surrey[to-delete].ac.uk

My other online places

Subscribe

To receive updates from this site, you can subscribe to the  RSS feed of all updates to the site in an RSS feed reader

Search