Odebrałem dzisiaj kolejną porcję korespondencji z Kancelarii Prezydenta RP. Tym razem była to odpowiedź na mój wniosek o ponowne rozpatrzenie (informacja PAP o tym wniosku) decyzji o odmowie udostępnienia mi informacji w postaci m.in. treści umów zlecenia opinii prawnych ws. ustawy o OFE, nazwisk autorów i wysokości wynagrodzenia.

W piśmie przewodnim Kancelaria Prezydenta informuje mnie, że nie przysługiwał mi wniosek o ponowne rozpatrzenie, gdyż pismo, które potraktowałem jako decyzję administracyjną, taką decyzją nie było. Jednocześnie doręczono mi decyzję administracyjną o odmowie udostępnienia informacji publicznej w zakresie udostępnienia imion i nazwisk wykonawców umowy. Oznacza to, że Kancelaria Prezydenta w swoim własnym przekonaniu uchybiła prawnego obowiązku wydania decyzji administracyjnej i pozostawała do tej pory w stanie bezczynności (moja interpretacja była bardziej przychylna Kancelarii Prezydenta). Na szczęście tym razem obyło się bez potrzeby interwencji sądu.

Przy okazji pismo przewodnie podaje jedną ciekawą informację - opinie prawne ws. ustawy o OFE kosztowały podatnika 47 000 złotych brutto. Oczywiście wciąż niezgodnie z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej nie mam informacji ile było tych opinii i ile kosztowała każda z nich.

Z samą decyzją odmowną się nie zgadzam, ale o tym jeszcze będę pisał.

Zachęcam do zapoznania się z pismem Kancelarii Prezydenta (PDF - 130 KB) oraz decyzją administracyjną (PDF - 240 KB).

All Categories
 

about

I am a Lecturer (Assistant Professor) in Public Law and Legal Theory at the University of Surrey School of Law, a member of the Surrey Centre for Law and Philosophy, a Research Associate of the University of Oxford Centre for Technology and Global Affairs, and a Research Associate of the University of Oxford Programme for the Foundations of Law and Constitutional Government.

Contact

  • The School of Law, University of Surrey, Guildford GU2 7XH, United Kingdom
  • m.barczentewicz[to-delete]@surrey[to-delete].ac.uk

My other online places

Subscribe

To receive updates from this site, you can subscribe to the  RSS feed of all updates to the site in an RSS feed reader

Search