14 September 2011

· Dostęp do informacji publicznej

Wedug informacji podanych przez Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej, które monitoruje proces nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej, ziścił się negatywny scenariusz - partia rządząca próbuje na siłę przepchnąć przepisy, które w praktyce ograniczą dostęp do informacji publicznej, tam gdzie właśnie przejrzystość jest najbardziej potrzebna!

Senator Marek Rocki z PO zgłosił wczoraj poprawkę do projektu nowelizacji, która w pewnym zakresie jest nawet gorsza niż usunięty pod ogniem krytyki niesławny art. 5a (w szczególności nie zawiera ona limitu czasowego ograniczenia dostępu do informacji na temat prywatyzacji, takiego jak w projekcie pierwotnym). Co prawda poprawka nie została przyjęta przez senacką komisję, ale będzie głosowana na posiedzeniu plenarnym Senatu jako wniosek mniejszości.

Determinacja, jaką partia rządząca wykazuje w chęci ograniczenia dostępu do informacji publicznej jest wręcz niezwykła. Zachęcam do lektury opinii prawnej eksperta Senatu mec. Jana Stefanowicza na temat projektu nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej, z której jasno wynika, że nowelizacja ta zamiast umożliwić wtórne wykorzystanie informacji, tylko ograniczy dostęp do niej.

AKTUALIZACJA: Senat przyjął skandaliczną poprawkę senatora Rockiego!

All Categories
 

about

I am a Lecturer (Assistant Professor) in Public Law and Legal Theory at the University of Surrey School of Law, a member of the Surrey Centre for Law and Philosophy, a Research Associate of the University of Oxford Centre for Technology and Global Affairs, and a Research Associate of the University of Oxford Programme for the Foundations of Law and Constitutional Government.

Contact

  • The School of Law, University of Surrey, Guildford GU2 7XH, United Kingdom
  • m.barczentewicz[to-delete]@surrey[to-delete].ac.uk

My other online places

Subscribe

To receive updates from this site, you can subscribe to the  RSS feed of all updates to the site in an RSS feed reader

Search