16 December 2013

· Dostęp do informacji publicznej

Od ponad dwóch lat walczę przed sądami administracyjnymi o udostępnienie przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ekspertyz konstytucjonalistów, na które powoływał się uzasadniając wobec opinii publicznej swoją decyzję o podpisaniu tzw. ustawy o OFE w 2011 r. Sprawa trafiła nawet do Trybunału Konstytucyjnego, który właśnie wydał swój wyrok.

Chociaż wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest dla mnie przychylny, sprawa trafi z powrotem do Naczelnego Sądu Administracyjnego i dopiero po jego wyroku do działania w mojej sprawie będzie Prezydent potencjalnie zobowiązany. Aczkolwiek - według mojej wiedzy dwa prawomocne wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego w podobnych sprawach sprzed dwóch lat pozostają niewykonane przez Prezydenta.

Jaki będzie ostateczny rezultat? Mam nadzieję, że uzyskamy precedens udostępnienia tego typu dokumentów przez Prezydenta co już samo w sobie będzie dużą wartością na przyszłość. Dodatkowo, jeśli ekspertyzy zostaną upublicznione będziemy wreszcie mogli poddać kontroli społecznej jakość procesu decyzyjnego Prezydenta. To, że ma on prawo podpisać ustawę lub nie opierając się wyłącznie na własnym przekonaniu nie oznacza, że opinia publiczna nie ma prawa Prezydentowi patrzyć na ręce i politycznie go z jego decyzji rozliczać.

All Categories
 

about

I am a Lecturer (Assistant Professor) in Public Law and Legal Theory at the University of Surrey School of Law, a member of the Surrey Centre for Law and Philosophy, a Research Associate of the University of Oxford Centre for Technology and Global Affairs, and a Research Associate of the University of Oxford Programme for the Foundations of Law and Constitutional Government.

Contact

  • The School of Law, University of Surrey, Guildford GU2 7XH, United Kingdom
  • m.barczentewicz[to-delete]@surrey[to-delete].ac.uk

My other online places

Subscribe

To receive updates from this site, you can subscribe to the  RSS feed of all updates to the site in an RSS feed reader

Search