Moja sprawa z Prezydentem Komorowskim - po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Od ponad dwóch lat walczę przed sądami administracyjnymi o udostępnienie przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ekspertyz konstytucjonalistów, na które powoływał się uzasadniając wobec opinii publicznej swoją decyzję o podpisaniu tzw. ustawy o OFE w 2011 r. Sprawa trafiła nawet do Trybunału Konstytucyjnego, który właśnie wydał swój wyrok.

Chociaż wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest dla mnie przychylny, sprawa trafi z powrotem do Naczelnego Sądu Administracyjnego i dopiero po jego wyroku do działania w mojej sprawie będzie Prezydent potencjalnie zobowiązany. Aczkolwiek - według mojej wiedzy dwa prawomocne wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego w podobnych sprawach sprzed dwóch lat pozostają niewykonane przez Prezydenta.

Jaki będzie ostateczny rezultat? Mam nadzieję, że uzyskamy precedens udostępnienia tego typu dokumentów przez Prezydenta co już samo w sobie będzie dużą wartością na przyszłość. Dodatkowo, jeśli ekspertyzy zostaną upublicznione będziemy wreszcie mogli poddać kontroli społecznej jakość procesu decyzyjnego Prezydenta. To, że ma on prawo podpisać ustawę lub nie opierając się wyłącznie na własnym przekonaniu nie oznacza, że opinia publiczna nie ma prawa Prezydentowi patrzyć na ręce i politycznie go z jego decyzji rozliczać.