Sagi opinii prawnych ws. OFE ciąg dalszy: nazwisk nie poznamy

Odebrałem dzisiaj kolejną porcję korespondencji z Kancelarii Prezydenta RP. Tym razem była to odpowiedź na mój wniosek o ponowne rozpatrzenie (informacja PAP o tym wniosku) decyzji o odmowie udostępnienia mi informacji w postaci m.in. treści umów zlecenia opinii prawnych ws. ustawy o OFE, nazwisk autorów i wysokości wynagrodzenia.

W piśmie przewodnim Kancelaria Prezydenta informuje mnie, że nie przysługiwał mi wniosek o ponowne rozpatrzenie, gdyż pismo, które potraktowałem jako decyzję administracyjną, taką decyzją nie było. Jednocześnie doręczono mi decyzję administracyjną o odmowie udostępnienia informacji publicznej w zakresie udostępnienia imion i nazwisk wykonawców umowy. Oznacza to, że Kancelaria Prezydenta w swoim własnym przekonaniu uchybiła prawnego obowiązku wydania decyzji administracyjnej i pozostawała do tej pory w stanie bezczynności (moja interpretacja była bardziej przychylna Kancelarii Prezydenta). Na szczęście tym razem obyło się bez potrzeby interwencji sądu.

Przy okazji pismo przewodnie podaje jedną ciekawą informację - opinie prawne ws. ustawy o OFE kosztowały podatnika 47 000 złotych brutto. Oczywiście wciąż niezgodnie z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej nie mam informacji ile było tych opinii i ile kosztowała każda z nich.

Z samą decyzją odmowną się nie zgadzam, ale o tym jeszcze będę pisał.

Zachęcam do zapoznania się z pismem Kancelarii Prezydenta (PDF - 130 KB) oraz decyzją administracyjną (PDF - 240 KB).